אמנם באיחור טכני של שמונה שעות, אבל כשזה מגיע לנושאים כאלה – זה (כמעט) אף פעם לא מאוחר מדי.

Blog Action Day

קל נורא להגיד שקל נורא לשמור על הסביבה. מחזרו בקבוקים וסוללות, כוונו את המגזן שלוש מעלות גבוה יותר, החליפו לנורות הלוגן, המעיטו ברכישת מוצרים מחומרים שאינם מתכלים. כל העצות האלה מתחילות, בשעה טובה ומוצלחת, להתנופף בראש חוצות על כל תורן שני ונלמדות במסגרות שונות, החל בבתי ספר וכלה במגזין לאשה, בכבוד הראוי להן.

אך הבעיה לא תפתר מצעקת שלטי חוצות ודפי העיתונים, ואף לא מדפי המחברת. אין ברירה אלא להוציא מן הכוח אל הפועל, ושם תכונתינו העיקרית המשותפת לכולנו, האנושיות, עובדת לרעתנו. כטבעם של כל הדברים שדורשים פרספקטיבה רחבה כדי לתפוס אותם, רוב בני האדם לא מצליחים לבצע את הקישור המהותי הזה בין האני כפרט בסביבתו הנקייה והמתפקדת למדי לבין המושג הערטילאי והמרוחק של “הסביבה המזוהמת”. כך, למרות שממש מעבר לפינת הרחוב מושלכות סוללות המחלחלות אל מי תהום, למרות שמתחת לאף ולתוך הריאות (כן כן, שלך!) נפלטים גזים רעילים ממפעלים וממכוניות, למרות שממש בחוף הים הקרוב לביתך, חלקיקי מתכות מסרטנות והילדים שלך עושים אמבטיה משותפת – למרות כל זה, אתה קונה את האשליה הירוקה שנבנתה בשבילך על עיי חורבות, מתנחם וממשיך בתלם.

הרשו לי לגלות לכם, שמחוץ לתלם, דברים לא נראים ירוקים במיוחד. אפקט העמעום הוא היחיד שבזכותו אנחנו עדיין לא מרגישים כמו בברביקיו של אפקט החממה, הקרחונים בקוטב גולשים לים אט אט ומקרבים את היום בו נשחה למכולת במקום ללכת אליה, אנחנו לא נזכה לחזות עוד במעוף היונה הנודדת, בהזדווגות הקרפדה הזהובה או בנון הגלילי, שהכחדנו אנו עצמנו בעת ישוב עמק החולה ובכלל דברים יעשו הרבה פחות סימפטיים, כשגלי חום, שטפונות, סופות הוריקן וטורנדו, והמחלות שבעקבותיהם יתחילו להעשות תכופים ושגרתיים יותר, ובמיוחד כשהסינים יהיו עסוקים בהתמודדות עם גלי צונאמי, ולא ביצור נעלי נייקי.

אבל למה להתעסק בגדולות? נבואות חורבן לא עובדות טוב על דור האינטרנט. אם חסרוננו המשותף הוא אנושיותנו, וכהומו ספיאנס אנחנו רוצים לראות השלכות מידיות, לא חייבים ללכת רחוק מדי: אנחנו במחצית אוקטובר ורובנו עדיין לא ראינו את הגשם הראשון לשנה זו, הטמפרטורה הממוצעת בישראל עלתה ביותר ממעלה וחצי בשלושים השנים האחרונות ואנחנו מזיעים הרבה יותר, מחיר הדבש צפוי להתייקר כי בכל העולם המפותח, מליוני דבורים לא מצליחות למצוא את דרכן חזרה לכוורת ומתות בשדות, כנראה בגלל הפרעות בתקשורת שלהן, מפלס המים בים המלח יורד ואילו בתל אביב הוא עולה. לא צריך נבואות זעם ולא צריך להיות נביא, כדי להבין שלא מדובר בשינויים שישפעו במאקרו, אלא על כל אחד ואחד מאתנו ישירות.

לא יכולתי, גם אילו רציתי, לנסח אמירה המסכמת את טבע האדם בצורה טובה יותר, מאל גור באתר שלו. “קשה לגרום לאדם להבין דבר מה, שמשכורתו תלויה בלא להבין אותו”, הוא אמר, ולי לא נותר אלא להוסיף שקל מאוד לגרום לאדם להבין דבר מה, כשחייו תלויים בלהבין אותו.

One thought to “יום הפעולה של הבלוגים – איכות הסביבה”

  • זיו קיטרו

    כמובן שהשארת את הפוסט שלי באבק עם הפוסט הזה.
    מאוחר ב-8 שעות אבל חד יותר מיתר מ-200 פוסטים אחרים שקראתי.
    יהיו מי שיקראו ויעברו הלאה, קשה לי להאמין שכל מי שיקרה אותך ימשיך לא לעשות כלום וגם אם זה יהיה בן אדם אחד – הצלחת לשנות משהו.

    Reply

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dada.net.pl