בשלושת הימים מאז ה release הרשמי של הקינדל של amazon, נושא הספרים הדיגיטאליים הוא הנושא החם ברחבי הרשת.

ביקורות אינספור נכתבו על הממשק של המכשיר, על העיצוב המיושן שלו, על איטיות החיבור לרשת, על המחיר שלו ועל האלטרנטיבות שיכולות להציע חברות אחרות כמו סוני או iRex. אבל לפי דעתי, השאלה האמיתית שצריכה להטריד אותנו היא האם אנחנו מוכנים שיקחו מאתנו את אחת החוויות הלא טכנולוגיות בעליל הבודדות שנותרו לנו.

זיו מצטט בפוסט שלו את מייק הייאט, מוציא לאור בארה”ב, ודן בהמשך אליו בנושא הבלתי נמנע של חוסר היעילות המשווע בתעשיית הספרים (תפיסת מרחב אחסון, עלויות הובלה ושילוח גבוהות, נזק סביבתי). אין ספק שתעשיית הספרים אינה מהיעילות בעולם, אבל אי היעילות הזו היא שיוצרת מתוך כורך את ההפרדה החיונית שבין העולם הספרותי לבין עולם העיתונות והבלוגים.

פעם דברים לא באו בקלות. פעם מוזיקאי היה צריך לבסס לעצמו קהל מעריצים בטרם הוא יכול היה לפנות לחברת תקליטים כדי שזו תשקול להשקיע כסף ולהפיק לו אלבום, ואילו היום מספיק לפתוח דף ב myspace. פעם כתב צעיר היה צריך לפלס את דרכו במערכות העיתונים הקטנים והגדולים כדי שקולו ישמע, היום די לו לקבל טור שבועי בפורטל אינטרנטי. ואם זה לא עולה יפה, תמיד אפשר לפתוח בלוג.

אנשים יאמרו שזו הדמוקרטיה האמיתית, קולו של כל אחד נשמע, בלי תלות בדת, גזע ומין, בלי תקרות זכוכית ובלי פרוטקציות או שטרות העוברים מתחת לשולחן. אבל לדעתי, חנויות הספרים ובתי הדפוס הם מתווך ומסנן חיוני הדואג להיצע ספרים ראויים לקריאה. ביטול שלב התיווך, יטיל אחריות כבדה על צרכן המדיה ויכריח אותנו לברור בעצמנו את המוץ מהתבן ולהתפלש בתוצרים בינוניים ומטה, בנסיון למצוא פיסת איכות בודדה.

קשה יהיה לי לוותר על חווית הדפדוף בספר אמיתי עם ריח של בית דפוס, אבל אני מוכנה להאמין שאפשר יהיה לחקות את התחושה בצורה לא רעה. אבל ההמרה של חנויות הספרים בקטלוג אינטרנטי לא תשאיר ברירה אמיתית: או שהיא תאלץ אותנו תמיד לקרוא את רבי המכר שממליצים כולם (צריך להזכיר מה קורה לאתר שלא נמצא בדף הראשון בחיפוש של גוגל?) או להשקיע שעות בחיפוש עצמאי בתוך מאגרים אינסופיים של טקסטים בלי אב ובלי אם.

3 thoughts to “ספרים אלקטרוניים ומרחב הקריאה הפרטי

 • sickbar

  כמה דברים:
  הראשון – ×–×” מיתוס די עצוב שאנחנו מאמינים בו שהוצאות לאור הן סוג של מחיצה מספרים גרועים.
  כל אחד היום יכול להוציא ספרים תחת כל הוצאה, תמורת תשלום ואת ואני לא נדע אם ההוצאה רצתה אותו או שהוא שילם לה (גם בחו”ל וגם בארץ).

  לגבי הפריצה – עם כמויות אדירות של מידע ואומנים, גם היום אמן צריך לקבץ סביבו מעריצים כדי לשרוד. ההבדל היחיד הוא שקל יותר להגיע לקהל גדול אבל המאבק הוא אותו המאבק. אני עדיין צריך שיכירו את הדף שלי ברשת, אני עדיין צריך להלחם נגד מאות אלפים של יוצרים אחרים, במקום רק בודדים שהיו קודם בסביבה הגיאוגראפית שלי ואני עדיין צריך למצוא את הדרך הנכונה לשווק את עצמי בתעשייה החדשה. המשחק הוא אותו המשחק, החוקים השתנו.

  לגבי ספר. אני לא רוצה לוותר על קריאה בספר – לכן הצעתי באותו הפוסט את הספר האלקטרוני האידיאלי. נראה ומרגיש כמו ספר אמיתי, רק העמודים בו מתחלפים.

  ולגבי החיפוש. גם בחנויות ספרים דוחפים לנו את רבי המכר בכניסה, בחלון הראווה, על המדפים הקדמיים ובקופה. כדי למצוא ספרים שאינם רבי מכר מחטטים במדפים. אותו דבר ברשת. רבי מכר בעמוד הראשי, למצוא אחרים נכנסים פנימה ומחטטים בעמודים הפנימיים של האתר, קוראים המלצות, קוראים את הפרק הראשון או השני ורוכשים 🙂

  Reply
 • MichaelD

  אני לא חושב שקיום יותר מדפים יפגע ביכולת שלנו למצוא דברים איכותיים יותר.
  אפשר להשוות את זה לתקופות עבר בהם היינו עושים קניות במכולת השכונתית.
  כל דבר היה במקומו, המבחר היה אפסי אבל ידענו מה אנשחנו רוצים ואיפה להשיג אותו.
  היום את רוב הקניות אנחנו עושים במרכזי קניות ענקיים עם מבחר אין סופי כמעט, אז כן זה לוקח יותר זמן לראות מה אנחנו רוצים וכן לפעמים גם קונים זבל אבל עושים את זה פעם אחת ואז לומדים מה לא טוב לנו.
  אני מאמין שכמו ריבוי המקורות יתרבו גם הביקורות שיאפשרו לנו לברור את הדברים הטובים מהשאר.

  מעבר לכך רב מכר של אחד הוא מעצור לדלת של אחר (×¢”×¢ טולקין) ולי לקרוא לא ממש נדע אם ×–×” טוב לנו או לא 🙂

  Reply
 • Liz

  לפי דעתי זו נאיביות לשמה להניח שהוצאות לאור הן רק פרוקסי שמממסר ספרים החוצה. אם אכן זה כך, למה לא כל בלוגר שני מוציא ספר? לפי דעתי מימדי הגראפומניה המודרנית גדולים בהרבה מהיקף הספרים החדשים היוצאים כל שנה. ביטול שלבי ביניים בהוצאת הספרים, ודאי יאפשר לנו להעריך את גודלה האמיתי.

  והבעיה לגבי החיפוש? באינטרנט יש הרבה יותר מדפים. 🙂

  Reply

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dada.net.pl