כשבסוף שבוע אחד יש כל כך הרבה ג’אז, לא נותרות לי הרבה ברירות.

אמנם אני לא נמנית על חובבי המוזיקה הישראלית, אבל בסופו של דבר, אחרי סיעור מוחות מרתק, החלטנו אני וידיד סקרן ללכת דווקא על הישראלי מבין כל הרפרטואר המוצע בפסטיבל הג’אז של גבעתיים (וההופעה של נאנסי קינג וקארין אליסון באופרה הישראלית). ההופעה הנבחרת שלנו התהדרה לא רק בשמו המוכר של ערן צור, אלא גם בתואר “בכורה”, וכך בשעת לילה מאוחרת אחרי איזה הפוך תועה בקפה קפה התיישבנו באולם מלא למחצה מול במה נטושה מעט בתיאטרון גבעתיים.

ההופעה “אדמה אחרי הגשם“, אם אפשר לקרוא לה בינתיים הופעה, היא לא רעה. אבל לא הרבה מעבר לזה. התחושה הכללית היא של הצצה לתוך חדר חזרות של אמן ותיק וכריזמטי, צעיר מגודל אך ביישן מלווים בפסנתרן נחבא אל הכלים, בהופעה סכיזופרנית קלות. מגוון השירים בהופעה נע בין עיבודי ג’אז לשירים ותיקים (“תותים”, “תמונה אימפרסיוניסטית”), לבין טקסטים מגונים של צור (“באתי אליה בין הישבנים”) ולבין יצירות על גבול השמאלץ (“חולה על הגוף שלו”) של אלי דג’יברי. כולם מבוצעים לא רע, אבל מעטים מתעלים מעל לרמת המוזיקה שנחמד לשמוע בארוחת צהריים עסקית באיזו מסעדה טרנדית בקריית עתידים.

אין טעם להכביר במילים על אמן ותיק כמו צור, אבל לזכותו של אלי דג’יברי אפשר לומר לא מעט: הוא צעיר, גבוה ומסוקס, לבוש בשחור מסוגנן, ביישן במידה חמדמדה, מנגן מצויין בסקסופון ומפתיע במנדולינה. חבל רק שהוא פשוט לא יודע לשיר. אפשר אמנם לומר להגנתו שהוא מודע לזה, אבל כדאי היה לצרף קישור להודאה המרגשת שלו גם לפרסום ההופעה. בעוד הקול הנמוך והמחוספס של צור מתחכך באוזניים ופולש לתחתונים, בכל פעם שדג’יברי פתח את הפה עברה בי צמרמורת לא רצונית, ולא מהסוג הטוב.

אפשר לקרוא לי מחרבת מסיבות קטנה, אפשר לומר שאני לא יודעת להעריך את האומץ והרגש שנדרשים מאדם לעמוד על במה ולהחשף במו קולו שלו, אבל אני מאמינה באמת ובתמים שאדם צריך לדבוק במה שהוא טוב בו, ובמקרה של דג’יברי מדובר בנגינה.

בבאטם ליין, אם חשיפה אישית בקול רועד אה-לה אביב גפן או קורין אלאל עושה לכם את זה – המופע “אדמה אחרי הגשם” יעשה לכם נעים, אפילו בלי קשר לקול הנהדר של ערן (אל-תעשה-לי-ילד-אבל-בהחלט-מוזמן-לעשות-לי-כמה-טובות) צור. אם שמיעה מוזיקלית ויכולות ווקאליות הם כוס התה שלכם, לכו לשבלול. זה גם עולה פחות.

נ.ב.
מישהו היה בהופעה של נאנסי וקארין?
אני רוצה לדעת מה הפסדתי. 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dada.net.pl