הסרטון בתחתית הפוסט ארוך, מרתק ומלווה במוזיקה מדהימה בנעימותה. המלצה שלי? תריצו אותו לפני שאתם מתחילים לקרוא.

היו ימים בהם שיא הייחודיות והקסטומיזציה עוד היו פאנלים מתחלפים לטלפון וסקינים לאייפוד. תמיד אהבתי להתאים אותם לבגדים, אבל מעולם לא הצלחתי להפטר מהתשוקה ללטש עוד קצת, לעצב קצת, להזיז איזה כפתור ימינה ולגרום לכל העסק להראות הרבה יותר טוב ולהרגיש הרבה יותר נכון בשבילי.

אבל אף אחד לא הקשיב לי. טכנולוגיה הייתה (והינה עדיין) משהו שקונים בחתיכה אחת, על יתרונותיה וחסרונותיה.

אחד הסרטונים החמים ברשת בשבועות האחרונים מרמז שהדברים עומדים להשתנות. ה Morph, הוא קונספט חדש לטלפון מבית Nokia המשלב בתוכו טכנולוגיות עתידניות עד כדי בדיוניות לכדי טלפון גמיש-תכשיט אופנתי-גאדג’ט אולטימטיבי יחיד. גמיש ומתקפל, משתנה בהתאם לכל צורך רגעי, ה Morph מדגים היטב את הכיוון הכללי שבו מנשבות הרוחות בעולם הגאדג’טים.

אמנם הטלפון לא צפוי להגיע למדפים בשנים הקרובות, אבל Nokia הם לא היחידים שמבטיחים שהטכנולוגיות המוזכרות: שימוש בחומרים שקופים וגמישים במארז ובמעגלים המודפסים עצמם, ניקוי עצמי, ניצול אנרגיה סולארית, חיישנים ותגובות סביבתיות וכמובן שימוש בנאנו טכנולוגיה כדי לשנות את צורת המכשיר בהינף יד או בלחיצת כפתור, ימצאו את דרכן למכשירים של כולנו בהדרגה השנים הקרובות.

עוד קונספטים אקטואליים ומרתקים, אפשר גם למצוא בדוגמת ה Nokia Aeon וה Synaptics Onyx, שניהם טלפונים המציגים שילוב של מסכי מגע, סטייל ה iPhone, עם תכונות מתקדמות יותר. ה Aeon של Nokia מורכב משני מסכי מגע המורכבים על יחידת עיבוד מרכזית, כשהיתרון האמיתי והמוחץ של המכשיר הזה, מעבר לעיצוב המצטיין והסקסי שלו (תציצו בסרטון הזה, לא תאמינו כמה פעמים צמד גיקים יכולים לומר את המילה “סקסי”, אפילו כשהם לא רואים ציצים), הוא הקונפיגורביליות המלאה של ממשק המשתמש שלו. כל אחד מהמסכים יכול לתפקד לחוד או בנפרד, בתור מקשים, מקלדת או בתור מסך תצוגה ענק.

ה Onyx, גם הוא מוצר קונספטואלי לחלוטין, מעלה את הרעיון של ממשק טלפון הלומד את דפוסי השימוש של הבעלים שלו ויכול להבין מחוות וקלטים כדוגמת נשיקה (לציור emoticon), החזקה כנגד הלחי (למענה לשיחה), ליטוף עם האצבעות (לשליחת הודעה ) וכדומה. היכולת לתקשר עם הטלפון באמצעות ממשקים שלא נקבעו מראש, פותחת תחום חדש לחלוטין של התאמה אישית של סלולאריים: לא עוד “ערכות נושא” מבוססות תמונות ואייקונים, אלא “ערכות נושא” של תנועות גוף, מצמוצי עיניים וקלטים קוליים לשליטה מלאה ואופטימלית.

אגב, לא חייבים ללכת רחוק כדי לחזות בתחילת המפולת. ה Optimus Maximus, חביבתי, שהזכרתי מספר לא מבוטל של פעמים, כבר נמצאת בחנויות ומאפשרת לכל בת 16 (עם 1500 דולר עודפים) להחליט אם באיזה פונט מזעזע בא לה לראות את המקלדת שלה היום. גם ניצנים ראשונים של מסכי ה OLED הגמישים מתחילים להופיע, ולבסס אט אט את הרעיון של אלקטרוניקה גמישה.

קו המחשבה הוא ברור. הטכנולוגיה המוצקה והגאדג’טים הסגורים חייבים למות. אם פעם הטכנולוגיה הייתה נעולה בחדרים ענקיים מלאים בשפורפרות ובכרטיסיות ניקוב, ואילו היום המחשב, הנגן והמצלמה מטיילים אתנו לכל מקום, אזי לא רחוק גם היום בו הטכנולוגיה תתמסמס לפלטפורמות גמישות, רב שימושיות שיתנו מקום לפרשנויות אישיות שלה: כמחוות, כקולות, כטלפונים משני צורה, כבגדים, כמקררים או כשולחנות.

ואם מישהו תהה, אני רוצה את שלי, בצבע סגול בבקשה. עם נקודות ירוקות. 🙂

YouTube Preview Image

One thought to “הגאדג’טים חייבים למות”

  • תייש

    אנחנו באמת מתקדמים למקום מפתיע
    אמנם כנראה במהלך חיי (ויש עוד זמן רב) לא אטוס לי בין הכוכבים
    אבל אנחנו הולכים לראות במהלך חיינו כמה דברים מדהימים

    Reply

Leave a comment

Your email address will not be published.

Dada.net.pl